EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS

world lake vision
„felhívás közös cselekvésre a világ tavainak védelmében”

LIVING LAKES PROJEKT

Összeállította: Gál Lajos (Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége)

A projekt célja a világ veszélyeztetett tavainak és vizes élőhelyeinek védelme, hatékony kezelési programok kidolgozása. A feladatok végrehajtása során olyan alapelvek érvényesítése a célunk, melyek kifejezetten a tavakra, egyedi jellegzetességeikre és használatukra, illetve az őket fenyegető veszélyekre koncentrálódnak.

A világ tavainak védelme érdekében, nagy hangsúly helyeződik az édesvíz készletekkel való gazdálkodásra vonatkozó Dublini Alapelvekre is, felhívva a figyelmet a közösségi részvétel fontosságára a vizeket érintő fejlesztésekben és a vízgazdálkodási döntésekben, beleértve a civilek központi szerepét az ilyen ügyekben.

A projekt előkészítését és a (magyarországi) Balaton - Living Lakes mozgalomban történő - tagfelvételének elkészítését a Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége (BCSZSZ), mint civil Kedvezményezett hivatott koordinálni.

A feladat 2003-ban indult útjára a Living Lakes 8. konferenciáján (Norwich). A Balaton bemutatásával egy éves (12 hó) kandidatúrát kapott a tó a felkészülés jegyében.

A tagfelvételi eljárás, így a Living Lakes 2004. évi (szept.26 – okt. 2. - Kanada) közgyűlésén került véglegesítésre, melynek egyik alapfeltétele és támpillére a jelentkező feladatok során tanúsított szakmaisága és partnersége.

A Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége (képviseli: Gál Lajos, elnök) a partnerség és az együttműködés nevében felkéri a MTA Limnológiai Kutatóintézetet (képviseli: dr. Bíró Péter, igazgató), a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkot (képviseli: Balogh László, igazgató), valamint a Balatoni Fejlesztési Tanácshoz tartozó Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Társaságot (képviseli: dr. Molnár Gábor, ügyvezető igazgató) a Living Lakes programban való aktív részvételre és szerepvállalásra a nemzetközi és hazai balatoni projektek előkészítése és sikeres végrehajtásuk érdekében.

A projektek előkészítésére és megvalósítására ad hoc szerveződött, partnerségben együttműködő munkacsapat tagjai:

  • A BCSZSZ egy alulról szerveződő, 27 NGO-t képviselő non-profit szövetség, melynek tagjai között az összes jelentős (Nők a Balatonért Egyesület tagszervezeteivel, Fürdő- és Horgászegyesületek Szövetségei, környezetvédelmi és faluszépítő egyesületek) balatoni civil szervezet képviselteti magát arányos területi és feladatköri megosztásban. Feladatai között szerepel a projektek elfogadtatása a Balaton természetes régiójában, illetve a projektek eredményeinek népszerűsítése, ismeretterjesztés. Később lobby és felelős érdekképviselet települési, regionális és megyei szintű felelős önkormányzati és szakmai intézményeknél, az ökológiai szerepkör fontosságát hangsúlyozva.
  • MTA Limnológiai Kutatóintézetet, mint a legkomolyabb szakmai együttműködő partner a projektek szakmai előkészítése és sikerre vitele terén. Az intézet hazai és nemzetközi ismertsége révén és a mai napig jelentős szakmai kutatási programjaival segítheti a felvázolt projekteket. Feladata elsősorban kutatási anyagbemutatás, ökológiai projektek kidolgozása, vízminőségi, vízbázisvédelmi anyagok összegyűjtése, a bemutatkozás szakmai részének koordinációja.
  • Balaton-felvidéki Nemzeti Park, mint a tó és vízgyűjtő területének természetvédelmi felelőse, és a Kis Balaton, mint Európa-hírű és nemzetközi védelmi rendszerhez is tartózó (Ramsari Egyezmény - 1979) vizes élőhely felügyeleti szerve, nagyon fontos szerepe van a tó élővilágának védelmében és bemutatásában. Feladata a tó és tókörnyék veszélyeztetett flórájának és faunájának értékelésében, a természetvédelmileg és tájvédelmileg érzékeny Balatoni természeti és kultúr táj bemutatása és a már meglévő védelmi projektek felvázolása, később újak kidolgozása az ökológiai egyensúly érdekében.
  • Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség KHT a Balatoni Fejlesztési Tanácshoz tartozó döntés-előkészítő és végrehajtó, illetve ellenőrző szerv. Feladata segíteni a tóparti önkormányzatokat, vállalkozásokat, intézményeket, civil szervezeteket munkájukban, valamint turizmusfejlesztő projektek előkészítésében. Folyamatos felméréseikkel és monitoring munkacsapatával segíti a balatoni projekteket befolyásoló horizontális feladatok végzését. Mint a régió egészének fejlesztéséért felelős szervezet része, érdekelt a döntés-támogató rendszer kiépítésében és fenntartásában, illetve a projektek eredményeinek népszerűsítésében is.

PARTNERSÉGI ÁLLÁSFOGLALÁS:

Alulírottak a „Living Lakes” nemzetközi projektekben való aktív részvételre, kölcsönös segítségnyújtásra kötelezik el magukat és munkacsoportot hoznak létre a csatlakozás pozitív kimenetele érdekében. Ezen együttműködési megállapodásban foglaltak szerint járnak el a projektek előkészítése és hosszú távra szóló sikere érdekében.

A partnerek (munkacsoport tagjai) a feladatokban a saját szakmai munkájuk hozzáadásával valósítják meg a feladat sikere érdekében az együttműködést, és ennek megfelelő arányban vesznek részt a munkavégzésben.
Ezen együttműködési megállapodás, legyen egyben garancia és biztosíték a projektek sikerét követően a „Living Lakes” státuszú Balaton ökológiai és általános környezetvédelmi rendszerében való későbbi közös partnerségre.
Jelen megállapodás négy eredeti példányban, egymással szó szerint megegyező szöveggel készült és mindegyik fél aláírása után válik érvényessé.

Jelen partnerségi nyilatkozattal a résztvevők a munkacsoportot megalakultnak tekintik és feltételeit a pályázatok sikere érdekében elfogadják.

Fonyód, 2007. január 14.

……………………………………….
Gál Lajos
Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége


……………………………………….
Dr. Bíró Péter
MTA Limnológiai Kutatóintézet


……………………………………….
Balogh László
Balatoni Nemzeti Park


……………………………………….
Dr. Molnár Gábor
Balatoni Integrációs és
Fejlesztési Ügynökség KHT

 

BALATONI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

A Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének tagjai nem akarják ölbe tett kézzel végignézni, hogy a régió tovább veszítsen pozíciójából, hanem maguk is szeretnének hozzájárulni a tó környékének felemelkedéséhez, ezért Gál Lajos, a szövetség elnöke kiadott egy állásfoglalást, amely az elkövetkező időszak fő célja és felelőssége az érdekképviseleti szövetség előtt.