• 2020 - Térségi "Öröm-Bánat" érték térkép készítése, fórum szervezéssel

    Kedvezményezett neve: Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége
    Felhívás: Helyi értékekre alapuló kisközösségek és együttműködéseinek az erősítése kódszáma: VP6-19.2.1.-42-5-17
    Projekt címe: Térségi "Öröm-Bánat" érték térkép készítése, fórum szervezéssel
    Támogatás összege: 3 980 041 Ft
    Támogatás mértéke: 95%
    Megvalósítás dátuma: 2018.08.28. - 2021.06.30.

    Rövid bemutatás:

    Magyarországon már közel két évtizede készül öröm bánat térkép, amely nagyvonalakban igen jó képet ad a hazai megyék állapotáról. E program megyénként, vagy tájegységenként „örömökre és bánatokra” okot adó természeti és közösségi hely leírását, fotó- és térkép-dokumentációkat kéri a civil csoportoktól és vezetőiktől. A programban részt vevőknek nem feltétlenül az értékes táji, természeti és kulturális területeket, inkább a maguk szubjektív megítélése szerint a nekik leginkább tetsző, és az őket leginkább elkeserítő vidéki helyszíneket kell megjelölniük.

    A cél a természeti területek élőhelyi adottságainak, természetes terepviszonyainak, vízháztartásának, növénytársulásainak megőrzése; a történetileg kialakult, racionális tájhasználat, művelési módok fenntartásával.

    Az újszerű látásmód mellett a fő cél a civil-vállalkozói-önkormányzati szektorok kapcsolatának más dimenzióba helyezése, a megőrzés, az oltalom és a vidék perspektivikus jövőképének megteremtésével. A háztáji gazdálkodási formák újraindításával, az egészséges helyi termék népszerűsítésével, a vidéki jólét megteremtésével.

    A kutatási program a Nyugat-Balaton térség (Keszthelyi-hegység, Balaton-part, Zala-folyó völgye) táji és veszélyeztetett természeti értékeit veszi számba a NATURA 2000 területekkel, valamint az innen kimaradt értékek védelmével és veszélyeztetettségével kiegészítve, hogy hasznos segítséget adjon a térség tudatos környezetpolitikájának alakításához.

    Az „ÖRÖM-BÁNAT” térkép, vagy inkább atlasz sajátossága, hogy minden települést egy-egy öröm és bánat oldalon dolgozza fel. Az egy-egy településen felmért anyagokból külön kiadványok és poszterek készültek.

    Az egyes lapokon felsorolással feltüntetett örömök és bánatok a térképen az adott sajátosságra jellemző piktogramokkal szerepelnek. A rajzos jelek segítségével pl. az egész HACS területén, ki lehet keresni a civileknek, felnőtteknek és gyerekeknek örömet adó vidéki értékeket, egészséges táji és termesztési feltételeket, de azt is, ami ezeket veszélyezteti.

  • 2017

    kedvezményezett neve: Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége
    projekt címe: Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége Közösségi szerepvállalás erősítése
    támogatás összege: 25.000.000 Ft
    támogatás mértéke: 100%

    a projekt tartalmának bemutatása:

    A Balatoni Civil Szervezetek Szövetsége megalakulása óta képviseli a civil közösségek érdekeit. Célkitűzéseiben szerepel a Balaton és térségének természeti, környezeti, társadalmi, gazdasági és kulturális helyzetének javítása, fejlesztése; a Balaton és térségének természeti értékeinek megőrzése, az itt élő embereknek egy szép, egészséges, természetes és biztonságos környezet biztosítása. Ennek érdekében a szervezet rendszeresen vesz részt eseményeken, fórumokon, rendezvényeken, illetve munkacsoportokat, közösségi aktivitásokat szervez céljai elérésének megvalósításához hazai és nemzetközi szinteken is: részvétel a Balatoni Fejlesztési Tanács ülésein, aktív közreműködés a Living Lakes munkájában, együttműködési megállapodás a Balatoni Szövetséggel, tréningek és jó gyakorlatok megvalósítása, zöld programok létrehozása civil összefogással. Szervezetünk kiterjedt tagsággal rendelkezik a Balaton Régióban, melyek különböző szakterületeket képviselnek: táj- és természetvédelem, bio- és ökogazdálkodás, fenntartható fejlődés, turizmus, társadalmi- és szociológiai kutatások, család- és közösségfejlesztés, kulturális és oktatási tevékenység.

    Szakmai programunk összeállításakor célul tűztük ki olyan új - legalább 3 - kisközösségek létrehozását, amelyek egymással szorosan együttműködve elősegítik a Magyarország Kormánya által megfogalmazott célokat, különösképpen kiemelve a társadalmi szerepvállalás erősítését, az önkéntes karitatív tevékenységek vállalását, valamint a generációk közötti együttműködés erősítését.

    Szövetségünk stratégiája, hogy minél több olyan közösség jöjjön létre, melyekkel azonosulni tud érdekeit képviselve. Olyan, hosszú távon működő kisközösségek létrejöttét támogatjuk, melyek önállóan és együtt is hiánypótlóak Gyenesdiás és Balatoni Civil Szerezetek Szövetségének közösségi életében. Közösségeink alapvető eszmei gondolata a nyugat-balatoni térség társadalmi, kulturális, turisztikai, természetvédelmi, oktatási és művészeti fellendülésének hatékony megvalósítása. Ennek érdekében a kisközösségek tagjainak önképzéseket, képzéseket, tréningeket valósítunk meg az alábbi témakörökben: önismeret, személyiségfejlesztés, konfliktuskezelés, együttműködés, motiváció-fenntartás, csoportdinamika, vezetési ismeretek, önkéntesség, érzékenyítő programok.

    A kisközösségek szeptember hónapban indulnak és heti rendszerességgel fognak találkozni a Gyenesdiási Községháza nagytermében és a Klubkönyvtárban. A kiscsoportok létrejöttét és működésének feltételeit egy munkacsoport segíti.

    A megvalósuló rendezvények/események száma: 202 db esemény
    A projekt által elért személyek száma: 7.500 fő
    a projekt megvalósítás időszaka: 2017.06.01. – 2020.09.30.
    a projekt azonosító száma: EFOP-1.3.5-16-2016-000730

    Beszámolók
    1. mérföldkő - 2017.06.01. - 2017.11.30.
    2. mérföldkő - 2017.12.01. - 2018.05.31.
    3. mérföldkő - 2018.06.01. - 2019.01.31.
    4. mérföldkő - 2019.02.01. - 2019.09.30.
    5. mérföldkő - 2019.10.01. - 2020.09.30.

 

BALATONI CIVIL SZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

A Balatoni Civil Szervezetek Szövetségének tagjai nem akarják ölbe tett kézzel végignézni, hogy a régió tovább veszítsen pozíciójából, hanem maguk is szeretnének hozzájárulni a tó környékének felemelkedéséhez, ezért Gál Lajos, a szövetség elnöke kiadott egy állásfoglalást, amely az elkövetkező időszak fő célja és felelőssége az érdekképviseleti szövetség előtt.